Ағымдағы оқу жылының соңында 5, 6, 7, 8, 10-сынып оқушылары қазақ тілінде оқытатын сыныптарда «Қазақ тілі» пәнінен және орыс тілінде оқытатын сыныптарда «Қазақ тілі мен әдебиеті» пәнінен емтихан тапсырады. Қазақ тілі бойынша емтихан оқушылардың пән бағдарламаласының мазмұнын (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) жазбаша және ауызша түрде меңгеру деңгейін бағалау мақсатында өткізіледі. Емтиханды өткізу уақытын білім беру ұйымының педагогикалық кеңесі айқындайды, тапсырмаларды Академиялық адалдық қағидаттарын сақтай отырып, оқытушылар жасайды және білім беру ұйымының әкімшілігі бекітеді. В текущем учебном году обучающиеся 5, 6, 7, 8, 10-классов при завершении академического года сдают экзамен по предмету «Казахский язык» в классах с казахским языком обучения и по предмету «Казахский язык и литература» в классах с русским, уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения. Экзамен по казахскому языку проводится с целью оценивания освоения обучающимися содержания программ предметов, в письменной и устной форме в соответствии с ГОСО (аудирование, говорение, чтение, письмо). Время проведения экзамена определяется педагогическим советом организации образования, задания составляются педагогами с соблюдением принципов академической честности и утверждаются администрацией организации образования.